Postul evlaviei noastre față de Maica Domnului

Începând cu data de 01 august, Biserica a rânduit începutul unei noi etape de pregătire duhovnicească printr-un post așezat spre cinstirea Născătoarei de Dumnezeu și pururea Fecioarei Maria. Postul mai este numit Postul Sântămăriei Mari sau Postul lui August.
Despre importanța acestui post a vorbit  Patriarhul României în cuvântul rostit la Paraclisul istoric al Reședinței Patriarhale.
„Postul Adormirii Maicii Domnului este un post al bucuriei, al evlaviei noastre față de Maica Domnului, deoarece în această perioadă se citesc Paraclisele Maicii Domnului și se fac pelerinaje la bisericile închinate Maicii Domnului. De asemenea, se intensifică rugăciunile către Maica Domnului, cerându-i ca să ne ocrotească, să ne păzească de tot răul, de toate necazurile și în mod deosebit să ne ajute să sporim în dragostea față de Hristos, față de Biserică și de toți sfinții lui Dumnezeu”, a spus Preafericirea Sa.
Maica Domnului este prin excelență ocrotitoarea Bisericii, a mai subliniat Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe Române.
„Maica Domnului însăși este ocrotitoarea fecioarelor și a maicilor, a orfanilor, a văduvelor. Maica Domnului este păzitoarea pruncilor, dar și a părinților care au mulți copii. Este ocrotitoarea preoților, diaconilor, episcopilor, întrucât Fiul ei este Mare Preot, Arhiereul veșnic, Iisus Hristos. Ea este ocrotitoarea întregii Biserici și mult rugătoare nebiruită, adică nerefuzată. Este izbăvirea din nevoi a neamului creștinesc”, a explicat Preafericitul Părinte Patriarh Daniel.
Momentul Adormirii Fecioarei Maria nu este consemnat în Sfânta Scriptură, dar mărturia lăsată de Dionisie Areopagitul lămurește faptul că Fecioarei Maria i-a fost descoperit momentul morții – adormirii sale, iar Apostolii care erau în diferite țări spre a împlini misiunea de propovăduire au fost aduși pe nori la sicriul Maicii și, desigur, au săvârșit rugăciuni și cântări până în momentul îngropării ei în satul Ghetsimani.
Astfel, pe lângă faptul că Biserica a stabilit data prăznuirii Adormirii Maicii Domnului la 15 august, a mai hotărât ca acest eveniment din viața religioasă să fie precedat de post.
Încă din primele secole, postul acesta nu se ținea peste tot în același timp și în același fel. Creștinii din Antiohia posteau doar o singură zi, la praznicul Schimbării la Față a Domnului. În partea Constantinopolului se postea doar patru zile; doar creștinii din Ierusalim posteau opt zile. Această situație a făcut ca Biserica să ia atitudine asupra stabilității acestui post.
Astfel, în anul 1166, la Constantinopol a avut loc întrunirea unui sinod prezidat de Patriarhul locului respectiv, Luca Chrisoberg, unde s-a hotărât: Postul acesta să înceapă în ziua de 1 august și să se termine în dimineața zilei de 15 august, când începem sărbătoarea Adormirii Maicii Domnului.
Postul Adormirii Maicii Domnului este rânduit de Biserică spre aducerea aminte de virtuțile alese ale Sfintei Fecioare și de postul cu care ea însăși, după tradiție, s-a pregătit pentru trecerea la cele veșnice.
În biserica noastră în fiecare zi din acest post va fi savârșită slujba vecerniei urmată de Paraclisul Maicii Domnului începând cu ora 18:00!