01/09 Tedeum – Slujbă la Începutul anului bisericesc

Sâmbătă, 1 septembrie după Sfânta Liturghie și Parastasul cu pomenirea morţilor se va săvârși slujba de Tedeum – Începutul anului bisericesc

Ziua de 1 septembrie a fiecărui an este începutul anului bisericesc, numit şi Indiction. În această zi, Biserica celebrează pronia dumnezeiască care priveghează întreaga creaţie, spaţiul, istoria şi Biserica. Dumnezeu Cel veşnic, Care este mai presus de succesiunea temporală, poartă de grijă cu iubire fiecărui om şi călăuzeşte fiecare clipă omenească, unind cu iubire infinită veşnicia Sa de temporalitatea oamenilor care Îl iubesc pe El. Astfel, Întruparea, momentul axial în care Dumnezeu S-a unit o dată pentru totdeauna cu oamenii, se extinde prin har şi prin Sfintele Taine în viaţa credincioşilor şi dăruieşte veşnicia lui Dumnezeu fiecărui om priveghetor spre mântuire.