„MĂRTURISITORII” dedicată apărătorilor Ortodoxiei în timpul comunismului

În cel de-al unsprezecelea an de activitate, Compania Teatrală „Civic Art CvM” Bucureşti, încurajată de binecuvântarea Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, îşi continuă proiectul „Artă şi Spiritualitate în dramaturgia românească contemporană”, cu dramatizarea „Mărturisitorii”, dedicată apărătorilor Ortodoxiei în timpul comunismului.

MĂRTURISITORII este o dramatizare rezultată din aprofundarea cărţilor document „Întoarcerea la Hristos” de Ioan Ianolide, „Cuvintele către tineri” ale părintelui Gheorghe Calciu Dumitreasa, „Cumplite încercări, Doamne” de Marcel Petrişor şi „Crucea reeducării” de Constantin I. Stan.

Acest spectacol s-a născut din nevoia de a ne regăsi sufletele, de a ne reorienta valorile, învăţând a le preţui pe cele autentice şi mai ales din necesitatea de a crede în Dumnezeu şi în creaţia Sa supremă, Omul.

Vă invităm să trăim impreună emoţiile reprezentaţiei ce va avea loc Duminică 30 aprilie 2017, ora 19,00, la Biserica „Adormirea Maicii Domnului”, Parohia „Şerban Vodă”, Bucureşti.