Pelerinaj în ISRAEL cu ocazia Sărbătorii BOTEZULUI DOMNULUI la Râul IORDAN | 8 zile / 7 nopți | 14 – 21 IANUARIE 2020

14 – 21 IANUARIE 2020

8 zile/ 7 nopți

Ziua I, marti, 14 IANUARIE: Întâlnire pe Aeroportul din Bucuresti – plecări internaţionale (sala de aşteptare) – la ora 17:00, cursa BLUEAIR OB169. Decolare la ora 20:00, sosire pe Aeroportul Ben Gurion la ora 22:50. Cazare la hotel în Bethleem/Ierihon/Ramallah.

Ziua II, miercuri, 15 IANUARIE: Mic dejun. Deplasare către Hozeva – Mănăstirea Sf. Gheorghe (închinare la moaştele Sf. Ioan Iacob Românul). Aşezământul Românesc de la Ierihon. Ierihon – privire panoramica asupra Mănăstirii Carantania de pe Muntele Ispitirii şi închinare în Mănăstirea „Dudul lui Zaheu”. Deplasare la Ein Karem – ne vom închina în Biserica Naşterii Sf. Ioan Botezătorul (ridicată pe locul naşterii Sf. Ioan) şi Izvorul Sfintei Fecioare Maria.  Cazare  și cină la hotel în Bethleem/Ierihon/Ramallah.

Ziua III, joi, 16 IANUARIE: Mic dejun. Deplasare în pustiul Iudeii cale de 15 km pentru a ne închina în Mănăstirea Sf. Teodosie cu Peştera Magilor în care se află mormintele Sf. Teodosie, Sf. Sofia – mama Sf. Sava, Sf. Evloghia – mama Sf. Teodosie, Sf. Teodota – mama Sf. Cosma şi Damian și Mănăstirea Sf. Sava (accesul în incinta mănăstirii este permis doar bărbaţilor, închinare la moaştele Sf. Sava). Bethleem – ne vom închina în Biserica Ortodoxă a Naşterii Domnului (ce adăposteşte Peştera în care S-a născut Domnul Iisus Hristos şi icoana făcătoare de minuni a Maicii Domnului), Grota Laptelui. Cazare și cină la hotel în Bethleem/Ierihon/Ramallah.

Ziua IV, vineri, 17 IANUARIE: Mic dejun. Deplasare la Ierusalim, pe Muntele Măslinilor, unde ne vom închina la următoarele locuri sfinte: Mănăstirea Ortodoxă a Înălţării Domnului, Mănăstirea Pater Noster (loc în care Mântuitorul i-a învăţat pe ucenicii Săi Rugăciunea Domnească „Tatăl nostru”), Mănăstirea „Dominus Flevit” („Domnul a plâns”), Grădina Ghetsimani cu Biserica Naţiunilor (ridicată pe locul în care Mântuitorul S-a rugat înainte de a fi prins), Biserica ce adăposteşte Mormântul Maicii Domnului şi Grota Trădării. Deplasare pe Muntele Sionului – ne vom închina în Biserica Adormirii Maicii Domnului, Foişorul „Cina cea de Taină” şi Mormântul Sfântului Proroc şi Psalmist David. Deplasare la  Zidul Plângerii. Cazare și cină la hotel în Bethleem/Ierihon/Ramallah.

Ziua V, sambata, 18 IANUARIE:  Mic dejun. Deplasare la Râul Iordan, participare la SARBATOAREA BOBOTEZEI, Sf. Liturghie oficiată de Patriarhul grec ortodox al Ierusalimului. Închinare în Mănăstirea Sf. Gherasim. Deplasare către ţărmul Mării Moarte. Cazare și cină la hotel în Bethleem/Ierihon/Ramallah.

Ziua VI, duminica, 19 IANUARIE:  Mic dejun. Participare la Sfânta Liturghie la Așezământul Românesc de la Ierusalim. Intrăm în Cetatea Ierusalimului pe poarta Sf. Ştefan şi ne închinăm în Biserica ridicată deasupra casei în care s-a născut Sfânta Fecioară Maria, în Cetatea Antonia. Parcurgem Via Dolorosa (Calea Crucii), cu cele 14 opriri ale Mântuitorului Iisus Hristos, ajungând la Biserica Sfintei Învieri (închinare la toate locurile sfinte: Golgota, Piatra Ungerii, Sfântul Mormânt, locul unde s-a aflat Sfânta Cruce, etc). Cazare și cină la hotel în Bethleem/Ierihon/Ramallah.

Ziua VII, luni, 20 IANUARIE:  Mic dejun.  Deplasare la Muntele Tabor – închinare în Biserica Ortodoxă “Schimbarea la Faţă” (locul Schimbării la Faţă a Domnului,  Icoana făcătoare de minuni a Maicii Domnului). Cana Galileii – închinare în Biserica Ortodoxă ce aminteşte de Minunea prefacerii apei în vin la nunta din Cana Galileii. Nazareth – închinare în Biserica Ortodoxă Sf. Gavriil (cu Izvorul Sfintei Fecioare Maria) şi în Biserica Catolică Buna Vestire ridicată pe locul unde a fost casa Sfintei Familii. Cazare şi cină hotel în Nazareth/Tiberias.

Ziua VIII, marti, 21 IANUARIE: Mic dejun. Deplasare pe Muntele Fericirilor – închinare în Biserica ce aminteşte de frumoasa Predică de pe munte a Domnului. Vizitarea ruinelor oraşului Capernaum, oraşul cel mai iubit de Mântuitorul Iisus Hristos, unde a făcut cele mai multe minuni; vizitarea ruinelor Sinagogii şi a casei unde a fost vindecată soacra Sf. Petru, închinare în Biserica Ortodoxă din Capernaum, Tabgha – Biserica ce aminteşte de minunea înmulţirii pâinilor şi peştilor (hrănirea a 5.000 de oameni cu 5 pâini şi 2 peşti), Biserica Sf. Petru. Sosire la aeroport ora 20:30. Decolare – 23:50, sosire Bucuresti ora 02:40, cursa BLUEAIR OB170.

TARIF: 655 EURO/ persoana/loc in camera dubla

Supliment cameră single: 200 EURO