Biserica

Șerban VodĂ

Pelerinaj în ISRAEL și IORDANIA (25-31 mai)


PELERINAJ ÎN ISRAEL ȘI IORDANIA

PR. ÎNSOȚITOR: CRISTIAN FILIUȚĂ

7 zile/ 6 nopți ———  PERIOADA 25-31 mai 2020

Ziua I, luni,25 mai: Întâlnire pe Aeroportul Henri Coandă (Otopeni) – plecări internaţionale (sala de aşteptare) – la ora 04:00, cursa Tarom RO155. Decolare ora 07:30, sosire pe Aeroportul Ben Gurion la ora 10:20. Deplasare la Cana Galileii – închinare în Biserica Ortodoxă ce aminteşte de Minunea prefacerii apei în vin la nunta din Cana Galileii. Deplasare la Nazareth – închinare în Biserica Ortodoxă Sf. Gavriil (cu Izvorul Sfintei Fecioare Maria) şi în Biserica Romano – Catolică Buna Vestire ridicată pe locul unde a fost casa Sfintei Familii. Cazare şi cină la hotel în Nazareth/Tiberias.

Ziua II, marti, 26 mai: Mic dejun. Deplasare la Muntele Tabor – închinare în Biserica Ortodoxă “Schimbarea la Faţă” (locul Schimbării la Faţă a Domnului,  Icoana făcătoare de minuni a Maicii Domnului). Deplasare pe Muntele Fericirilor – închinare în Biserica ce aminteşte de frumoasa Predică de pe munte a Domnului. Vizitarea ruinelor oraşului. Capernaum, oraşul cel mai iubit de Mântuitorul Iisus Hristos, unde a făcut cele mai multe minuni; vizitarea ruinelor Sinagogii şi a casei unde a fost vindecată soacra Sf. Petru. Deplasare la Bet She”an (Decapolis), trecând din Israel în Iordania. Ne îndreptăm spre Amman, capitala Iordaniei, numită în antichitate Philadelphia. Cazare şi cină la hotel în Amman.

Ziua III, miercuri, 27 mai: Mic dejun. Deplasare la Petra. Vizitarea extraordinarei capitale a Nabateenilor. Petra a fost inclusa prin vot universal în anul 2007 în rândul celor 7 minuni ale lumii antice și moderne  (încălțăminte comoda pentru mers pe jos aprox. 4 km). Părăsim Petra și trecând peste Valea lui Moise, revenim la Amman. Cazare şi cină la hotel în Amman.

Ziua IV, joi, 28 mai: Mic dejun. Madaba – orașul mozaicurilor pentru a ne închina în Biserica Ortodoxa Sf.Gheorghe, cuprinzând un mare mozaic cu cea mai veche hartă a Țării Sfinte cu centrul la Ierusalim. Apoi vom vizita Muntele Nebo de unde Moise a văzut Pământul Făgăduinței. Deplasare spre graniță si vom trece în Israel în dreptul orașului Ierihon-cel mai vechi oraș din lume, apoi ne îndreptam spre valea Iordanului si vom vizita locul botezului Domnului nostru Iisus Hristos. Închinare în Mănăstirea Sf. Gherasim. Deplasare spre Ierihon – privire panoramică asupra Mănăstirii Carantania de pe Muntele Ispitirii. Închinare în Mănăstirea „Dudul lui Zaheu” şi Aşezământul Românesc de la IerihonCazare şi cină la hotel în Bethleem/Ierihon/Ramallah.

Ziua  V, vineri, 29 mai: Mic dejun. Deplasare către Hozeva – Mănăstirea Sf. Gheorghe (închinare la moaştele Sf. Ioan Iacob Românul). Deplasare la Ierusalim, pe Muntele Măslinilor, unde ne vom închina la următoarele locuri sfinte: Mănăstirea Ortodoxă a Înălţării DomnuluiMănăstirea Pater Noster (loc în care Mântuitorul i-a învăţat pe ucenicii Săi Rugăciunea Domnească „Tatăl nostru”), Mănăstirea 

„Dominus Flevit” („Domnul a plâns”), Grădina Ghetsimani cu Biserica Naţiunilor (ridicată pe locul în care Mântuitorul S-a rugat înainte de a fi prins), Biserica ce adăposteşte Mormântul Maicii Domnului şi Grota TrădăriiCazare şi cină la hotel în Bethleem/Ierihon/Ramallah.

Ziua VI, sambata, 30 mai: Mic dejun. Intrăm în Cetatea Ierusalimului pe poarta Sf. Ştefan şi ne închinăm în Biserica ridicată deasupra casei în care s-a născut Sfanta Fecioară Maria, în Cetatea Antonia. Parcurgem Via Dolorosa (Calea Crucii), cu cele 14 opriri ale Mântuitorului Iisus Hristos, ajungând la Biserica Sfintei Învieri (închinare la toate locurile sfinte: Golgota, Piatra Ungerii, Sfântul Mormânt, locul unde s-a aflat Sfânta Cruce, etc). Bethleem – ne vom închina în Biserica Ortodoxă a Naşterii Domnului (ce adăposteşte Peştera în care S-a născut Domnul Iisus Hristos şi icoana făcătoare de minuni a Maicii Domnului), Grota Laptelui. Cazare şi cină la hotel în Bethleem/Ierihon/Ramallah.

Ziua VII,duminica, 31 mai: Mic dejun. Participare la Sfânta Liturghie la Așezământul Românesc de la Ierusalim. Deplasare pe Muntele Sionului – ne vom închina în Biserica Adormirii Maicii DomnuluiFoişorul „Cina cea de Taină” şi Mormântul Sfântului Proroc şi Psalmist David. Deplasare la  Zidul Plângerii. Sosire la aeroport ora 17:00. Decolare la 20:05, sosire Bucureşti ora 22:50, cursa Tarom RO152.

PRET: 840 euro

Supliment single: 300 euro

AVANS: 300 EURO

SERVICII INCLUSE:

 • transport cu avionul Bucuresti – Tel Aviv – Bucuresti;
 • 6 nopti cazare la hoteluri 3- 4* clasificare locală;
 • Masa (bufet) în regim demipensiune (mic dejun și cină);
 • transport local –  autocar cu aer conditionat conform programului ;
 • Taxi Tabor;
 • taxe de aeroport ;
 • taxe de viza;
 • intrari la obiective;
 •   asigurarea medicală – se încheie persoanelor cu vârsta până la 79 ani (inclusiv), este asigurare de tip STANDARD  și este  încheiată la Societatea de Asigurare CITY INSURANCE.

*  Asigurarea de sanatate se poate încheia  DOAR pentru persoanele care pot dovedi prin CARTEA DE IDENTITATE că au DOMICILIUL sau REȘEDINȚA în ROMÂNIA

** Pentru persoanele care nu se încadrează în cele menționate mai sus, NU SE POATE ÎNCHEIA ASIGURARE DE SĂNĂTATE.

 • ghid local vorbitor de limba română sau engleză la obiectivele din Iordania;
 • preot însoțitor

SERVICII NEINCLUSE:

 • Tips ( bacșis)  pentru ghid local Iordania, șoferi, personal hotelier 30 Euro.

ACTE NECESARE: 

 • paşaport valabil minim 6 luni de la data întoarcerii în ţară.