Pelerinaj la Prislop în perioada 22-23 Iunie 2015

Pe urmele Părintelui Arsenie Boca – de la Mănăstirea Sâmbăta de Sus la Mănăstirea Prislop.

TRASEU ŞI OBIECTIVE:
Ziua 1: Bucureşti – Mănăstirea Sinaia – Râşnov – Făgăraşi – Mănăstirea Sâmbăta de Sus – Sibiu – Sebeş – Orăştie – Cazare Deva/Hunedoara

Ziua 2: Mănăstirea Prislop – Biserica Sf.Nicolae din Densuş – Simeria – Orăştie – Sibiu – Mănăstirea Cozia – Râmnicul Vâlcea – Piteşti – Bucureşti.

COSTUL PELERINAJULUI: 195 lei
• Costul cuprinde: transport cu autocar clasificat (aer condiţionat, amplificare)
• Cazare 2 persone în cameră – pat dublu. Pentru single – cost suplimentar 50 lei.
În cost nu sunt prevăzute sume pentru intrarea, vizitarea obiectivelor turistice (aprox.20 lei) şi masă.

PLECARE DE LA BISERICA „Şerban Vodă” ora 7:00 (prezentare la 6:30)
SOSIRE LA BISERICA „Şerban Vodă” ora 21:00 ( aprox.)
OBIECTIVELE PERELINAJULUI:
• Mănăstirea Sinaia – Construită în sec. XVII-lea
• Mănăstirea Sâmbăta de Sus – Ctitoria Sf. Constantin Brâncoveanu
• Mănăstirea Prislop – Ctitoria Sf. Cuv. Nicodim de la Tismana
• Biserica Sf.Nicolae din Densuş – Cea mai veche biserică românească
• Manăstirea Cozia – Ctitoria domnitorului Mircea cel Bătrân la îndemnul Sf. Cuv. Nicodim de la Tismana
La înscriere se achită costul pelerinajului. În caz de retragere persoana în cauză aduce înlocuitor pentru recuperarea banilor.
Relaţii şi înscrieri la telefoanele: 0745076614; 0724277905
Preot paroh dr. DINU POMPILIU