Biserica

Șerban VodĂ

10-16.10/ Pelerinaj în Israel (7 zile / 6 nopți)


Ziua I, joi, 10 octombrie: Întâlnire pe Aeroportul Henri Coandă (Otopeni) – plecări internaţionale (sala de aşteptare) – la ora 04:00, cursa WIZZAIR W6 3257. Decolare ora 06:20, sosire pe Aeroportul Ben Gurion la ora 09:05. Deplasare la Muntele Tabor – închinare în Biserica Ortodoxă “Schimbarea la Faţă” (locul Schimbării la Faţă a Domnului,  Icoana făcătoare de minuni a Maicii Domnului). Cana Galileii – închinare în Biserica Ortodoxă ce aminteşte de Minunea prefacerii apei în vin la nunta din Cana Galileii. Nazareth – închinare în Biserica Ortodoxă Sf. Gavriil (cu Izvorul Sfintei Fecioare Maria) şi în Biserica Catolică Buna Vestire ridicată pe locul unde a fost casa Sfintei Familii. Cazare şi cină la hotel în Nazareth/Tiberias.

Ziua II, vineri, 11 octombrie: Mic dejun. Deplasare pe Muntele Fericirilor – închinare în Biserica ce aminteşte de frumoasa Predică de pe munte a Domnului. Vizitarea ruinelor oraşului Capernaum, oraşul cel mai iubit de Mântuitorul Iisus Hristos, unde a făcut cele mai multe minuni; vizitarea ruinelor Sinagogii şi a casei unde a fost vindecată soacra Sf. Petru, închinare în Biserica Ortodoxă din Capernaum, Tabgha – Biserica ce aminteşte de minunea înmulţirii pâinilor şi peştilor (hrănirea a 5.000 de oameni cu 5 pâini şi 2 peşti), Biserica Sf. Petru,  Râul Iordan – Yardenit: – loc amenajat pentru a intra în apa Iordanului. Cazare şi cină la hotel în Bethleem.

Ziua III, sâmbătă, 12 octombrie: Mic dejun. Deplasare la Ierusalim, pe Muntele Măslinilor, unde ne vom închina la următoarele locuri sfinte: Mănăstirea Ortodoxă a Înălţării Domnului, Mănăstirea Pater Noster (loc în care Mântuitorul i-a învăţat pe ucenicii Săi Rugăciunea Domnească „Tatăl nostru”), Mănăstirea „Dominus Flevit” („Domnul a plâns”), Grădina Ghetsimani cu Biserica Naţiunilor (ridicată pe locul în care Mântuitorul s-a rugat înainte de a fi prins), Biserica ce apăposteşte Mormântul Maicii Domnului şi Grota Trădării. Cazare şi cină hotel în Bethleem.

Ziua IV, duminică, 13 octombrie: Mic dejun. Participare la Sfânta Liturghie la Aşezământul Românesc de la Ierusalim. Intrăm în Cetatea Ierusalimului pe poarta Sf. Ştefan şi ne închinăm în Biserica ridicată deasupra casei în care s-a născut Sf. Fecioară Maria, în Cetatea Antonia. Parcurgem Via Dolorosa (Calea Crucii), cu cele 14 opriri ale Mântuitorului Iisus Hristos, ajungând la Biserica Sfintei Învieri (închinare la toate locurile sfinte: Golgota, Piatra Ungerii, Sfântul Mormânt, locul unde s-a aflat Sfânta Cruce, etc).  Cazare şi cină hotel în Bethleem.

Ziua  V, luni, 14 octombrie: Mic dejun. Bethleem – ne vom închina în Biserica Ortodoxă a Naşterii Domnului (ce adăposteşte Peştera în care s-a născut Domnul Iisus Hristos şi icoana făcătoare de Maicii Domnului), Grota Laptelui. Deplasare în pustiul Iudeii cale de 15 km pentru a vizita şi Mănăstirea Sf. Teodosie cu Peştera Magilor în care se află mormintele Sf. Teodosie, Sf. Sofia – mama Sf. Sava, Sf. Evloghia – mama Sf. Teodosie, Sf. Teodota – mama Sf. Cosma şi Damian și Mănăstirea Sf. Sava (accesul în incinta mănăstirii este permis doar bărbaţilor, închinare la moaştele Sf. Sava).  Cazare şi cină hotel în Bethleem.

Ziua VI, marți, 15 octombrie: Mic dejun. Deplasare către Hozeva – Mănăstirea Sf. Gheorghe (închinare la moaştele Sf. Ioan Iacob Românul). Deplasare spre Ierihon – privire panoramica asupra Mănăstirii Carantania de pe Muntele Ispitirii şi închinare în Mănăstirii „Dudul lui Zaheu” şi Aşezământul Românesc de la Ierihon. Vizitarea locului Botezului Domnului nostru Iisus Hristos la Râul Iordan. Deplasare către ţărmul Mării Moarte. Închinare în Mănăstirea Sf. Gherasim. Cazare şi cină hotel în Bethleem.

Ziua VII, miercuri, 16 octombrie:  Mic dejun. Deplasare la Ein Karem – ne vom închina în Biserica Naşterii Sf. Ioan Botezătorul (ridicată pe locul naşterii Sf. Ioan) şi Izvorul Sfintei Fecioare Maria.  Deplasare pe Muntele Sionului – ne vom închina în Biserica Adormirii Maicii Domnului, Foişorul „Cina cea de Taină” şi Mormântul Sfântului Proroc şi Psalmist David. Deplasare la  Zidul Plângerii.  Timp liber în Cetatea Ierusalimului.  Sosire la aeroport ora 19:30. Decolare – 22:30, sosire Bucureşti ora 01:20, cursa WIZZAIR W6 3264.

TARIF:

                          725 EURO/ persoana/loc in camera dubla 

SUPLIMENT CAMERĂ SINGLE: 200 EURO

Grup 45 persoane.

 

SERVICII INCLUSE:

–  bilet de avion cursă Bucureşti – Tel Aviv – Bucureşti;

–  taxele de aeroport ;

–   1 noapte cazare Tiberias/Nazareth, 5 nopti cazare Betlehem, hotel 3,4* – clasificare locală

– masa (bufet) în regim de demipensiune (mic dejun și cină)

–  transport autocar aer condiţionat;

– taxi Tabor și Mănăstirea  Sfântul Sava;

–  intrările la obiectivele menţionate în program;

–  o   asigurare de sănătate – se incheie persoanelor cu varsta pana la 79 ani (inclusiv), este asigurare de tip STANDARD  si este  incheiata la Societatea de Asigurare CITY INSURANCE.

*  Asigurarea de sanatate se poate incheia  DOAR pentru persoanele care pot dovedi prin CARTEA DE IDENTITATE ca au DOMICILIUL sau RESEDINTA in ROMANIA

** Pentru persoanele care nu se incadreaza in cele mentionate mai sus,NU SE POATE INCHEIA ASIGURARE DE SANATATE.

Preot însoțitor – Pr. Pompiliu Dinu

SERVICII NEINCLUSE:

–  tips ( bacsis ) pt şofer, personal hotelier (25 euro)