Biserica

Șerban VodĂ

Centrul de copii aflati in dificultate “Sf. Margareta”


In data de 22 Septembrie, am revenit la Centrul de copii aflati in dificultate “Sf. Margareta”, constienti fiind de nevoile permanente cu care se confrunta un astfel de loc. Durerea te copleseste imediat ce ai intrat pe poarta centrului, personalul ingrijitor fiind cel care, prin daruirea lui, ii ajuta sa suporte durerea mai usor. Formele grave de boala de care sufera acesti copii, nasc nevoi speciale de ingrijire si alimentatie.

S-au scurs cativa ani de cand serviciul social impreuna cu enoriasii bisericii noastre si-au propus sa ii viziteze trimestrial pe acesti micuti; chiar daca eforturile par mari, ele palesc in fata nevoilor si seferintelor din acest centru. Fiecare vizita a fost inlesnita de ajutorul oamenilor cu suflet mare, ce cunosc actiunile desfasurate de Serviciul Social al Parohiei “Serban Voda”.

Serviciul Social multumeste toturor celor care nu au ramas indiferenti si s-au alaturat si de aceasta data, implicandu-se financiar si emotional.