Biserica

Șerban VodĂ

Curs de muzică psaltică în perioada 19.02 – 15.08


Scoala de muzica psaltica a Bisericii Serban Voda, „Sf. Cuvios Paisie de la Neamț” organizează seminarii de introducere în muzica psaltică pentru începători dar și pentru cei inițiați.

Preselecția va avea loc Duminică 19 februarie 2017 ora 18:00 la biserica noastră, iar cursanții vor frecventa două seminarii pe saptămână, vinerea după Vecernia de la 19:00 și Duminica după-amiaza (la o oră care se va stabili). Cursul se va încheia pe 15 august cu un concert extraordinar la hramul Bisericii ”Adormirea Maicii Domnului”.

Pe parcursul seminariilor veți avea posibilitatea să participați la diverse concursuri cu premii. De asemenea, în unele Duminici de curs vor fi prezenți diverși psalți renumiți din București, din țară și sperăm și de peste hotare.

În cele peste 20 de intâlniri psaltii organizatori ai Grupului ”Sf. Paisie de la Neamt”, coordonati de Marian Stirbei vor incerca sa va introduca în minunata taina a interpretarii muzicii psaltice.

Va asteptam la preselectie pe 19 februarie.