Biserica

Șerban VodĂ

PIESA DE TEATRU CREŞTIN „CALEA ADEVĂRULUI”


Duminica, 13 martie 2016, ora 19:00

Compania Teatrală „Civic Art CvM” Bucureşti, încurajată de încredinţarea primită din partea Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, îşi continuă proiectul „Artă şi Spiritualitate în dramaturgia românească contemporană” ce include piesele de teatru creştin „Întoarcerea Zidarului” de Dan Tărchilă şi „Plecare fără Întoarcere” după romanul „Ultimul Constantin” de Ileana Toma cu dramatizarea „Pe Calea Adevărului” dedicată Sfântului Ierarh Antim Ivireanul, comemorat în acest an de Biserica Ortodoxă Română.

Parohia Bisericii Şerban Vodă v-a prezentat la sfârşitul anului trecut spectacolul dedicat Sf. Martir Constantin Brâncoveanu, iar acum, vă prezentăm în premieră absolută, spectacolul ce aduce în faţa publicului ilustra personalitate a celui care a fost cel mai de seamă Mitropolit al Ţării Româneşti – Antim Ivireanul.

Privind înapoi în timp, dincolo de intrigile și de tulburările vremii, putem spune că atât Voievodul Martir Constantin Brâncoveanu, cât și Mitropolitul Antim Ivireanul au fost adevărate daruri ale lui Dumnezeu pentru pământul românesc.

Truda lor pentru săvârşirea lucrărilor închinate credinţei creştin ortodoxe, s-a împletit, rezultând o fericită epocă de renaştere culturală şi literară, cunoscută drept „culmea cea mai înaltă a vechii culturi româneşti în Muntenia” sau ca „punctul culminant al unei evoluţii culturale de două veacuri” .(Gabriel Ştrempel şi Nicolae Cartojan)

Situat în fruntea valorilor spirituale şi morale ale epocii brâncoveneşti, Antim Ivireanul rămâne pentru totdeauna o personalitate de prim rang în istoria culturii româneşti, contribuind prin toată opera sa la integrarea literaturii române în circuitul marilor valori ale epocii.

Trăind încă, emoţiile transmise de publicul prezent la reprezentaţiile spectacolelor „Plecare fără Întoarcere„ şi „Întoarcerea Zidarului”, actorii Companiei de Teatru „Civic Art CvM” Bucureşti, consideră ca o datorie pusă în slujba credinţei şi a adevărului, realizarea şi transpunerea scenică a lucrării „Calea Adevărului”.

Să-i urmărim, urându-le succes!
Duminica, 13 martie 2016, ora 19:00